O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi huzuridagi Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligida bo‘lib o‘tgan matbuot anjumanida Xalq taʼlimi vazirligi Ichki audit xizmati faoliyatining yillik natijalari sarhisob qilindi.
Ichki audit xizmati faoliyatida asosiy eʼtibor moliyaviy xato va kamchiliklarni oldini olish bo‘yicha profilaktika chora-tadbirlariga qaratilmoqda.
Xususan, 2021 yilda taʼlim muassasalarining xarajatlar smetasi hamda shtatlar jadvaliga muvofiq rejalashtirilgan mablag‘lardan 143 mlrd. so‘mi maqbullashtirilgan.
2022 yilning 15 fevralga qadar vazirlik tomonidan mazkur yo‘nalishda amalga oshirilgan tezkor chora-tadbirlar natijasida 142 mlrd. so‘mlik mablag‘lar maqbullashtirilib, bugungi kunda ushbu ishlar Moliya vazirligining Davlat moliyaviy nazorat departamenti bilan birgalikda davom ettirilmoqda.
Aniqlanayotgan kamchiliklardan kelib chiqib hamda ularni kelgusida takrorlanmasligini oldini olish maqsadida quyidagi ishlar amalga oshirilmoqda:
Birinchidan, Hisob palatasi ko‘rsatmalariga asosan Moliya vazirligi bilan hamkorlikda inson omilini kamaytirish va rejalashtirishdagi kamchiliklarni oldini olish bo‘yicha “UzASBO” dasturiy majmuasiga o‘zgartirishlar kiritilib, yangi modul va avtomatik cheklovlar joriy etildi.
Ikkinchidan, “Xalq taʼlimi tizimidagi muassasalarni boshqarish bo‘yicha yagona elektron dasturiy majmua – erp.maktab.uz” axborot tizimi ishlab chiqildi. Mazkur tizimda maktablar, ulardagi o‘qituvchi va o‘quvchilarga tegishli bo‘lgan barcha ko‘rsatkichlar kiritilishi hamda ularga tegishli maʼlumotlarni inson omilini cheklash uchun boshqa tizimdagi maʼlumotlar bazalari bilan integratsiyalash nazarda tutilgan. Hozirgi kunda ushbu dasturiy majmuani joriy etish ishlari olib borilmoqda.
Uchinchidan, Vazirlikning Ichki audit xizmati faoliyatini tashkil etishda byudjet mablag‘larining noqonuniy sarflanishi holatlarining profilaktikasi kuchaytirilmoqda, yaʼni noqonuniy xarajatlarni amalga oshirish riski mavjud bo‘lgan hududlar bo‘yicha alohida “qizil” ro‘yxat shakllantirib, ushbu “qizil” hududlarda ish haqini moliyalashtirilishi hamda qo‘shimcha mablag‘ ajratilishi jarayonlarini doimiy nazorat va kuzatuvga olish choralari ko‘riladi.
To‘rtinchidan, tizimda amalga oshirilayotgan davlat xaridlari monitoringini olib borish bo‘yicha elektron dastur ishlab chiqildi.
Ushbu dasturni “O‘zbekiston Respublika tovar-xom ashyo birjasi” va boshqa tegishli idoralar maʼlumotlar bazalari bilan integratsiyasini taʼminlagan holda tizimga joriy etish ishlari olib borilmoqda.
Bundan tashqari, joriy yilning I choragi davomida Xalq taʼlimi vazirligi tizimida qonun buzilish holatlarini aniqlash hamda korrupsiyaga oid xatti-harakatlarni oldini olish maqsadida Hisob palatasi, Bosh Prokuratura, Moliya vazirligi bilan birgalikda kompleks o‘rganish tadbirlari o‘tkazilishi belgilangan.
Afsuski, moliyaviy xato va kamchiliklarni oldini olish bo‘yicha ishlar amalga oshirilayotgan bo‘lsada, vazirlikning Ichki audit xizmati tomonidan 2021 yil davomida tizim taʼlim muassasalarida 91,1 mlrd. so‘mlik moliyaviy xato-kamchiliklar, shundan 27,1 mlrd. so‘m (jami moliyaviy xato va kamchiliklarning 30 foizi) mablag‘ o‘zlashtirilganligi aniqlandi.
Misol uchun, Hisob palatasi boshchiligida o‘tgan yili Andijon viloyati Andijon shahrida o‘tkazilgan tekshirishda, xodimlarning daromad solig‘ini Davlat byudjetiga o‘tkazmasdan, tizimda ishlamaydigan begona shaxslarning plastik kartalariga o‘tkazish orqali 11,5 mlrd.so‘m mablag‘ o‘zlashtirilganligi aniqlangan. (2020 yilda vazirlik tomonidan Andijon shahrida 28,4 mlrd. so‘m mablag‘ naqd pul mablag‘larini kassaga kirim qilmasdan va ishlamaydigan xodimlarga to‘lash orqali o‘zlashtirilganligi aniqlanib, huquq-tartibot organlariga taqdim etilgan edi).
Maʼlumot uchun: 2020-yilning hisobot ko‘rsatkichlariga nisbatan jami qonunbuzilish holatlari (228,3 mlrd. so‘m) 1,5 baravarga, kamomad va o‘zlashtirish holatlari (70,7 mlrd. so‘m) 2,6 baravarga kamaygan.
Tarkibida jinoyat alomatlari bo‘lgan 161 ta 76 mlrd. so‘mlik o‘rganish materiallari huquqiy baho berish va qonuniy choralar ko‘rish maqsadida huquq-tartibot organlariga taqdim etilgan.

The annual results of the Internal Audit Service of the Ministry of Public Education were summed up at a press conference at the Agency for Information and Mass Communications under the Presidential Administration of the Republic of Uzbekistan.
In the activities of the Internal Audit Service, the main focus is on preventive measures to prevent financial errors and omissions.
In particular, in 2021, according to the cost estimates of educational institutions and the staffing table, 143 billion soums will be allocated from the planned funds. sum is optimized.
As of February 15, 2022, as a result of urgent measures taken by the Ministry in this direction, 142 billion soums will be allocated. Today, this work is being carried out jointly with the Department of State Financial Control of the Ministry of Finance.
Based on the identified shortcomings and in order to prevent their recurrence in the future, the following work is being done:
First, in accordance with the instructions of the Chamber of Accounts, in cooperation with the Ministry of Finance, changes were made to the software package "UzASBO" to reduce the human factor and prevent planning shortcomings, introduced new modules and automatic restrictions.
Second, the information system "erp.maktab.uz" - a single electronic software package for the management of public education - has been developed. The system envisages the inclusion of all indicators relevant to schools, their teachers and students, and the integration of relevant information with databases in other systems to limit the human factor. Currently, work is underway to implement this software package.
Thirdly, the prevention of cases of misappropriation of budget funds in the organization of the Internal Audit Service of the Ministry is being strengthened, ie a separate "red" list of areas at risk of illegal expenditures has been formed. monitoring measures will be taken.
Fourth, the system has developed an electronic program for monitoring public procurement.
Work is underway to integrate this program into the system, ensuring its integration with the databases of the Republican Commodity Exchange of Uzbekistan and other relevant agencies.
In addition, in the first quarter of this year, the Ministry of Public Education will conduct a comprehensive study with the Chamber of Accounts, the Prosecutor General's Office and the Ministry of Finance to identify violations and prevent corruption.
Unfortunately, despite the work being done to prevent financial errors and shortcomings, the Internal Audit Service of the Ministry said that by 2021 the system will spend 91.1 billion soums in educational institutions. UZS, including 27.1 bln. soums (30% of total financial errors and omissions).
For example, an audit conducted last year in Andijan, Andijan region, led by the Accounts Chamber, revealed that 11.5 billion soums had been misappropriated by transferring employees' income taxes to plastic cards of non-employees in the system without transferring them to the state budget. (In 2020, 28.4 billion soums were misappropriated by the ministry in Andijan without paying cash and paying to unemployed employees and submitted to law enforcement agencies).
For information: compared to the reporting period of 2020, the total number of violations (228.3 billion soums) decreased by 1.5 times, deficits and misappropriations (70.7 billion soums) decreased by 2.6 times.
161 76 billion with criminal elements. The study materials were submitted to law enforcement agencies for legal assessment and legal action.