FRANSIYA BILAN TAʼLIM TIZIMIDAGI HAMKORLIK MASALALARI MUHOKAMA QILINDI
Joriy yilning 1 mart kuni Xalq taʼlimi vazirligida Fransiya elchixonasi vakillari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Uchrashuvda Xalq taʼlimi vazirligi rahbariyati hamda Fransiya Respublikasining O‘zbekistondagi favqulodda va muxtor elchisi Oreliya Bushez xonim ishtirok etdi.
Uchrashuv avvalida tomonlar bir-birini O‘zbekiston va Fransiya diplomatik aloqalar o‘rnatilganligining 30 yilligi bilan tabrikladi. So‘ngra ikki davlat o‘rtasidagi taʼlim sohasida olib borilayotgan ikki tomonlama hamkorlik masalalari muhokama etildi.
Jumladan, mamlakatimizning 704 ta maktabida 200 ming nafarga yaqin o‘quvchi fransuz tilini o‘rganishi, ularning til bo‘yicha ko‘nikmalarini rivojlantirish, pedagoglar malakasini oshirishga yana-da ko‘proq eʼtibor qaratish zarurligi qayd etildi. Uchrashuv davomida O‘zbekistonda inklyuziv taʼlim tizimini rivojlantirish, o‘qituvchilar malakasini oshirishda Fransiyaning tajribasini o‘rganish taklifi bildirildi.
Uchrashuv yakunida yurtimizning umumtaʼlim maktablarida nafaqat fransuz tili, shu bilan birga, STEM fanlarini o‘qitilishini takomillashtirish maqsadida jahon tajribasini fransuz o‘qituvchilari yordamida joriy etilishi belgilab olindi.

On March 1, the Ministry of Public Education held a meeting with representatives of the French Embassy. The meeting was attended by the leadership of the Ministry of Public Education and the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the French Republic to Uzbekistan Aurélie Bouchez.
At the beginning of the meeting, the sides congratulated each other on the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Uzbekistan and France. Then the issues of bilateral cooperation between the two countries in the field of education were discussed.
In particular, it was noted that about 200,000 students in 704 schools of the country should learn French, develop their language skills, and pay more attention to improving the skills of teachers. During the meeting, it was proposed to study the experience of France in the development of inclusive education in Uzbekistan, teacher training.
At the end of the meeting, it was decided to introduce world experience with the help of French teachers in order to improve the teaching of not only French, but also STEM subjects in secondary schools of our country.