Bugun AOKAda Xalq taʼlimi vaziri o‘rinbosari Rustam Karimjonov ishtirokida o‘tkazilgan matbuot anjumanida ushbu maktab o‘quvchilari uchun yaratilgan bepul taʼlim platformalari haqida batafsil maʼlumot berildi.
Bugun Xalq taʼlimi vazirligi huzuridagi “Innovatsiya, texnologiya va strategiya markazi” DUK tomonidan foydali onlayn resurslar, platforma va portallar uchun qo‘shimcha elektron kontentlar ishlab chiqildi hamda keng ommalashtirish bo‘yicha ijtimoiy tarmoqlarda targ‘ibot-tashviqot ishlari amalga oshirildi.
Jumladan, o‘quvchilarning darslarni o‘zlashtirishi va takrorlashi uchun qo‘shimcha sharoitlar yaratish, shuningdek maktabdan tashqari taʼlim resurslaridan foydalanish imkoniyatini oshirish maqsadida Maktab.uz masofaviy taʼlim platformasi ishlab chiqilgan.
Bugungi kunda Maktab.uz portaliga Xalq taʼlimi vazirligi uchun “Onlayn maktab” telekanallari uchun ishlab chiqilgan 1-11 sinflarga mo‘ljallangan 7500 dan ortiq maktab o‘quv dasturi bo‘yicha tayyorlangan videodarslar hamda ularning 2400 dan ortiq taqdimotlari yuklangan.
Bundan tashqari 2021 yil davomida 1-4 sinflar uchun 7 ta fandan jami 84 ta animatsion videodars ko‘rinishidagi resurslar, 5-8 sinflar uchun 5 ta yo‘nalish bo‘yicha 100 dan ortiq, 9-11 sinflar uchun 12 ta yo‘nalish bo‘yicha 250 dan ortiq videodarslar maktabdan tashqari taʼlim kontenti sifatida ishlab chiqilgan va Maktab.uz portaliga bosqichma-bosqich joylanadi. Shuningdek, portalda hamkor tashkilotlar tomonidan taqdim etilgan qo‘shimcha elektron taʼlim resurslari ham joylashtirib borilmoqda.
✔️ O‘quvchilarda kitobxonlikni yana-da ommalashtirish maqsadida Kitob.uz portalini targ‘iboti natijasida joriy yil yanvar oyida portalga tashrif buyuruvchilar soni 16 000 tani tashkil qilib, ularning 93 foizi yangi tashrif buyuruvchilar hisobiga to‘g‘ri keldi.
Kitob.uz – 4000 taga yaqin elektron va audio kitoblarni o‘z ichiga olgan bepul onlayn kutubxona hisoblanadi.
Shuningdek, kitob.uz portali mobil ilovalarning yuklab olishlar sonida ham keskin ko‘tarilishlar yuz berib, Android va iOS mobil versiyalari hisobida umumiy yuklab olishlar soni qariyb 20 000 martani tashkil qilmoqda.
✔️ EduKids loyihasi doirasida yaratilgan 100 dan ortiq ilmiy-ommabop animatsion dayjestlarini keng ommaga targ‘iboti natijasida telegram ijtimoiy tarmog‘idagi sahifasida joylashtirib borilayotgan dayjestlarning o‘rtacha ko‘rilish soni 50 000 tani tashkil qilmoqda.
EduKids — o‘quvchi-yoshlar uchun mo‘ljallangan bo‘lib, yosh avlodni kelajakda muvaffaqiyatga erishish va o‘z ustida ishlashga chaqirish, shuningdek o‘quvchilarda maʼlum bir mavzular bo‘yicha aniq tasavvurini shakllantirish, unda ota-onalar, jamiyat va o‘qituvchilarning rolini yana-da oshirishni maqsad qilgan 100 dan ortiq ilmiy-ommabop animatsion dayjestlar to‘plamidir.
✔️ Smartland taʼlim platformasi mobil ilovalarini qishki taʼtil davrida yuklab olishlar soni 5 774 tani (Google Play) va 100 tani (App Store) tashkil etadi.
Smartland loyihasi 15 ta fan bo‘yicha rus va o‘zbek tillaridagi 136 ta o‘yin hamda 2008 ta mashqlarni o‘z ichiga olgan interaktiv virtual taʼlim platformasi hisoblanadi. Mazkur taʼlim platformasining iOS va Android operatsion tizimlari uchun mo‘ljallangan mobil ilovasi ishlab chiqilgan.

Today, at a press conference at the AOCA with the participation of Deputy Minister of Public Education Rustam Karimjanov, detailed information was provided about the free educational platforms created for students of this school.
Today, the State Unitary Enterprise "Center for Innovation, Technology and Strategy" under the Ministry of Public Education has developed additional electronic content for useful online resources, platforms and portals, as well as carried out advocacy work on social networks.
In particular, the Maktab.uz distance learning platform has been developed to create additional conditions for students to master and repeat lessons, as well as to increase access to extracurricular educational resources.
✔️ Today, the portal Maktab.uz has uploaded video lessons on the school curriculum for grades 1-11, developed for the Ministry of Public Education for the "Online School" TV channels, as well as more than 2,400 presentations.
In addition, in 2021, a total of 84 resources in the form of animated video lessons in 7 subjects for grades 1-4, more than 100 resources in 5 areas for grades 5-8, more than 250 video lessons in 12 areas for grades 9-11, extracurricular education developed as content and will be gradually posted on the portal Maktab.uz. The portal also features additional e-learning resources provided by partner organizations.
✔️ As a result of the promotion of the portal Kitob.uz in order to further popularize reading among students, the number of visitors to the portal in January this year amounted to 16,000, of which 93% were new visitors.
Kitob.uz is a free online library with about 4,000 electronic and audio books.
The Kitab.uz portal has also seen a sharp increase in the number of downloads of mobile applications, with the total number of downloads on the Android and iOS mobile versions is about 20,000 times.
✔️ As a result of popularization of more than 100 popular animated digest digest created within the EduKids project, the average number of views of the digest posted on the Telegram social network page is 50,000.
EduKids is designed for students to encourage the younger generation to succeed in the future and work on themselves, as well as to create a clear vision of students on specific topics, in which more than 100 popular science animations aimed at enhancing the role of parents, society and teachers. is a collection of digest.
✔️ The number of downloads of mobile applications of the Smartland education platform during the winter holidays is 5,774 (Google Play) and 100 (App Store).
The Smartland project is an interactive virtual learning platform with 136 games in Russian and Uzbek in 15 subjects and 2008 exercises. A mobile application of this educational platform for iOS and Android operating systems has been developed.