Joriy yil 5 mart kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining «Zulfiya nomidagi Davlat mukofoti bilan taqdirlash to‘g‘risida»gi qarori imzolandi.
Qarorga ko‘ra, mamlakatimizda xotin-qizlarni qo‘llab-quvvatlash, ularning orzu-intilishlarini amalga oshirish, o‘zining iqtidori va ibratli faoliyati bilan yoshlarga o‘rnak bo‘lib kelayotgan, turli soha va tarmoqlarda qobiliyat va imkoniyatlarini ro‘yobga chiqarayotgan, chuqur bilim va intellektual salohiyatini namoyon etib, muhim g‘oya va tashabbuslarni ilgari surayotgan, ijtimoiy hayotda faollik ko‘rsatayotgan 28 nafar qiz Zulfiya nomidagi Davlat mukofoti bilan taqdirlandi.
Mazkur mukofotga sazovor bo‘lganlar orasida xalq taʼlimi tizidagi muassasalarda taʼlim olayotgan 2 nafar iqtidorli o‘quvchilar ham bor.
Xalq taʼlimi vaziri Baxtiyor Saidov 7 mart kuni Zulfiya nomidagi Davlat mukofoti sovrindorlari bilan uchrashdi va iqtidorli o‘quvchi qizlarni kelgusida o‘qishda, ilmiy va ijodiy faoliyatida ham tengdoshlariga ibrat bo‘lib, o‘z tajribalarini yoshlar bilan o‘rtoqlashishga chaqirdi.
Shuningdek, nufuzli Davlat mukofotiga sazovor bo‘lgan iqtidorli o‘quvchi qizlarni tabriklab, ularning ota-onasi hamda ustozlariga minnatdorchilik bildirdi.
Zulfiya nomidagi Davlat mukofoti bilan taqdirlangan o‘quvchilar:
Mushtariy Begim Shonazarova – Buxoro viloyati Buxoro shahridagi 2-umumtaʼlim maktabining 11-sinf o‘quvchisi
Mahbuba Xalilova – Samarqand viloyati Samarqand shahridagi 59-ko‘zi ojiz bolalar uchun ixtisoslashtirilgan maktabning 12-sinf o‘quvchisi.

On March 5 this year, the President of the Republic of Uzbekistan signed a decree "On awarding the State Prize named after Zulfiya."
According to the resolution, the main idea is to support women in our country, to realize their dreams and aspirations, to set an example for young people with their talents and exemplary work, to realize their abilities and potential in various fields and industries. 28 girls who have been promoting initiatives and being active in public life have been awarded the Zulfiya State Prize.
Among the winners of this award are 2 talented students studying in public schools.
Minister of Public Education Bakhtiyor Saidov met with the winners of the Zulfiya State Prize on March 7 and called on talented students to set an example for their peers in their future studies, scientific and creative activities and share their experiences with young people.
He also congratulated the talented student girls, who won the prestigious State Prize, and thanked their parents and teachers.
Students awarded the Zulfiya State Prize:
Client Begim Shonazarova - 11th grade student of the 2nd comprehensive school in Bukhara, Bukhara region,
Mahbuba Khalilova is a 12th grade student at the 59th Specialized School for Blind Children in Samarkand, Samarkand Province.