Joriy yilning 26-mart kuni Oʻzbekiston Xalq taʼlimi vazirligi Toshkentdagi AQSH elchixonasi bilan hamkorlikda Barkamol avlod yoshlar markazida AQSH tomonidan homiylik asosida yaratilgan zamonaviy kutubxona — “Qarshi shahridagi "Amerika burchagi”ni ochdi. Tantanali ochilish marosimida Xalq taʼlimi vaziri oʻrinbosari Rustam Karimjonov hamda AQSHning Oʻzbekistondagi elchisi Daniyel Rozenblyum ishtirok etdi.
Qarshidagi “Amerika burchagi” Toshkentda Oʻzbekiston Milliy kutubxonasida joylashgan Amerika kutubxonasining navbatdagi manzili sanaladi.
Xalq taʼlimi vaziri oʻrinbosari Oʻzbekistonda chet tillari, IT va STEM fanlarini oʻqitishni rivojlantirish doirasida vazirlik va AQSH elchixonasi oʻrtasidagi faol hamkorlik olib borilayotgani haqida toʻxtalib oʻtdi. Elchi Daniyel Rozenblyum Qarshi shahrida Amerika burchagining ochilishi nafaqat ikki davlat, balki Amerika va Oʻzbekiston xalqlari oʻrtasidagi munosabatlarni mustahkamlashda muhim ahamiyat kasb etishini alohida taʼkidladi.
Qarshi shahridagi Amerika burchagi AQSH hukumati tomonidan qoʻllab-quvvatlanadigan 600 dan ortiq ochiq madaniyat markazlari tarmogʻiga qoʻshiladi. 140 dan ortiq mamlakatda joylashgan bu kabi Amerika burchagi markazlari dunyoni AQSH bilan bogʻlashga xizmat qiladi. Zamonaviy Amerika kutubxonalari asnosida modellashtirilgan Amerika markazlari har yili millionlab mehmonlarni qabul qiladi. Bu zamonaviy jihozlangan markazlar ingliz tilidagi kitoblar, filmlar, ingliz tili dasturlaridan bepul foydalanish imkonini beradi.
Barkamol Avlod maktabining ikkinchi qavatida joylashgan 230 kvadrat metrli maydon seshanba - shanba kunlari soat 10:00 dan 19:00 gacha jamoatchilik uchun faoliyat yuritadi. Shu bilan birga unda kompyuter laboratoriyasi, kutubxona, konferens zal va taʼlim boʻyicha maslahat xonasi mavjud. Markazda kompyuterlar, yuqori tezlikdagi internet va boshqa zamonaviy texnologiyalar kabi resurslar mavjud.
Markaz ingliz tilida soʻzlashuvchilarning dasturlari orqali til oʻrganishni yengillashtiradi hamda bosma va raqamli ingliz tili resurslariga kirishni taʼminlaydi. Shuningdek Amerika Qoʻshma Shtatlarda oʻqishni istagan bakalavr va magistratura yoʻnalishlari boʻyicha bepul maslahat xizmatini koʻrsatadi.
Xalqaro taʼlim boʻyicha Amerika Kengashlari tomonidan amalga oshirilayotgan “Amerika burchaklari” tashabbusi orqali Oʻzbekistonda 7 ta yangi Amerika burchagi ochilishi koʻzda tutilgan. Ushbu loyihaga AQSH hukumati va mahalliy hamkor tashkilotlar tomonidan 800 ming AQSH dollardan ortiq sarmoya yoʻnaltiriladi.

AMERICAN LIBRARY OPENS IN KARSHI AND NATIONAL LIBRARY IN TASHKENT
On March 26, the Ministry of Public Education of Uzbekistan, in partnership with the US Embassy in Tashkent, opened a modern US-sponsored library, the American Corner, at the Harmonious Generation Youth Center in Karshi. Daniel Rosenblum attended.
The American Corner in Karshi is the next address of the American Library in Tashkent, located at the National Library of Uzbekistan.
The Deputy Minister of Public Education noted the active cooperation between the Ministry and the US Embassy in the development of foreign language, IT and STEM teaching in Uzbekistan. Ambassador Daniel Rosenblum stressed that the opening of the American Corner in Karshi will play an important role in strengthening relations not only between the two countries, but also between the peoples of the United States and Uzbekistan.
photo2021-03-2612-52-52.jpg
The American Corner in Karshi joins a network of more than 600 government-sponsored open cultural centers. These American Corner Centers, located in more than 140 countries, serve to connect the world to the United States. American centers modeled on modern American libraries receive millions of visitors each year. These state-of-the-art centers provide free access to English-language books, movies, and English-language programs.
Located on the second floor of the Harmonious Generation School, the 230-square-foot space is open to the public Tuesday through Saturday from 10:00 a.m. to 7:00 p.m. It also has a computer lab, a library, a conference room and an education consulting room. The center has resources such as computers, high-speed internet and other modern technologies.
photo2021-03-2612-52-49.jpg
The center facilitates language learning through English-speaking programs and provides access to print and digital English language resources. It also provides free undergraduate and graduate counseling services for those wishing to study in the United States.
The American Corners Initiative, implemented by the American Councils for International Education, plans to open seven new American Corners in Uzbekistan. More than $ 800,000 will be invested in this project by the US government and local partners.