XALQ TAʼLIMI VAZIRLIGI JINOYATCHILIKKA QARSHI KURASHISH BOʻYICHA HARAKATLARNI QOʻLLAB-QUVVATLAYDI
Oʻzbekiston Respublikasi Xalq taʼlimi vaziri Sherzod Shermatov Yaponiyaning Kioto shahrida boʻlib oʻtayotgan Birlashgan Millatlar Tashkilotining narkotik moddalar isteʼmolini oldini olish va jinoyatchilikka qarshi kurash boʻyicha 14-kongressida masofadan turib oʻz maʼruzasi bilan (ingliz tilida) ishtirok etdi.
Vazir oʻz nutqida vazirlik tomonidan BMTning Giyohvandlik va jinoyatchilikni oldini olish boʻyicha Markaziy Osiyodagi vakolatxonasi bilan hamkorlikda amalga oshirib kelinayotgan ishlarning ahamiyati va qoʻlga kiritilgan natijalar toʻgʻrisida kongress ishtirokchilariga batafsil maʼlumot berdi.
Xususan, 2015-yilda qabul qilingan Doxa deklaratsiyasi doirasida amalga oshirilgan ishlarning respublikamiz xalq taʼlimi tizimidagi implementatsiyasi masalasiga alohida eʼtibor qaratdi. Misol sifatida «Zorblar» multserialining Oʻzbekiston taʼlim tizimida yangidan joriy etilgan “Tarbiya” fani darsliklariga kiritilganligi alohida qayd etildi.
Oʻz nutqining soʻnggida vazir BMTning Giyohvandlik va jinoyatchilikni oldini olish boʻyicha Markaziy Osiyodagi vakolatxonasi rahbari Ashita Mittal xonimga koʻp yillik samarali hamkorlik uchun minnatdorchilik bildirgan holda, aloqalarni yana-da rivojlantirish boʻyicha taklif bildirdi.
Taʼkidlash joizki, Oʻzbekiston Respublikasi Xalq taʼlimi vazirining nutqi kongress ishtirokchilarida katta qiziqish bilan kutib olindi. Xususan, kongress ishida raislik qilgan BMTning masʼul xodimi Jon Brandolino Oʻzbekistonda mazkur yoʻnalishda amalga oshirilgan ishlarga yuksak baho berdi.

The Minister of Public Education of the Republic of Uzbekistan Sherzod Shermatov delivered a speech (in English) at the 14th United Nations Congress on Drug Prevention and Combating Crime in Kyoto, Japan.
In his speech, the Minister briefed the participants on the importance of the work carried out by the Ministry in cooperation with the United Nations Office on Drugs and Crime in Central Asia and the results achieved.
In particular, he paid special attention to the implementation of the work done in the framework of the Doha Declaration in 2015 in the public education system of the country. As an example, it was noted that the series "Zorblar" was included in the newly introduced textbooks "Tarbiya" in the education system of Uzbekistan.
At the end of his speech, the Minister thanked Ashita Mittal, Head of the United Nations Office on Drugs and Crime in Central Asia, for the many years of fruitful cooperation and offered to further develop relations.
It should be noted that the speech of the Minister of Public Education of the Republic of Uzbekistan was met with great interest by the participants of the Congress. In particular, the UN Resident Coordinator John Brandolino, who chaired the congress, praised the work done in Uzbekistan in this direction.