Dunyo xalqlari adabiyotining namoyondalari ijodiga bagʻishlangan maʼnaviy-maʼrifiy tadbirlar rukni doirasida Toshkent viloyati, Parkent tumanidagi 33-maktabda Markaziy Osiyo xalqlari adabiyotining mashhur namoyondasi Chingiz Aytmatovning adabiy merosiga bagʻishlangan badiiy-adabiy tadbir boʻlib oʻtdi.
Unda Prezident maslahatchisi oʻrinbosari Dilshod Kenjayev, Xalq taʼlimi vazirining birinchi oʻrinbosari Usmon Sharifxodjayev, Oʻzbekiston xalq shoiri Mahmud Toyir, Respublika Maʼnaviyat va maʼrifat markazi rahbari Minhojiddin Hojimatov hamda adabiyotshunos olim, professor Qozoqboy Yoʻldoshev ishtirok etdi.
Tadbirda Chingiz Aytmatovning adabiy merosining dunyo adabiyotidagi oʻrni yuzasida fikrlar almashildi. Maktab oʻquvchilari tomonidan serqirra ijodkorning «Jer ona» asari asosida tayyorlangan sahna koʻrinishi namoyish etildi. Shu bilan birga “Manas” dostonidan parchalar oʻqib eshittirildi. Oʻquvchi-qizlar «Qirgʻizbiy» qirgʻiz xalq raqsini mahorat bilan ijro etdi.

As part of the spiritual and educational events dedicated to the works of world literature, an art and literary event dedicated to the literary heritage of the famous representative of Central Asian literature Chingiz Aitmatov was held at school No. 33 in Parkent district, Tashkent region.
Deputy Advisor to the President Dilshod Kenjayev, First Deputy Minister of Public Education Usmon Sharifkhodjayev, People's Poet of Uzbekistan Mahmud Toyir, Head of the Republican Center for Spirituality and Enlightenment Minhojiddin Khojimatov and literary scholar, Professor Kazakboy Yuldashev.
At the event, the sides exchanged views on the role of Chingiz Aitmatov's literary heritage in world literature. Pupils performed a play based on the multi-faceted work "Mother Earth". At the same time, excerpts from the epic Manas were recited. The students skillfully performed the Kyrgyz folk dance "Kyrgyzbiy".