Davlatimiz rahbarining “Oʻzbekistonning yangi taraqqiyot davrida taʼlim-tarbiya va ilm-fan sohalarini rivojlantirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi Farmonlariga muvofiq 2021-yilda xalq taʼlimi tizimidagi bir guruh xodimlarni sanatoriylarda dam olishlari boʻyicha maʼlumotlar bergan edik.
Joriy yilning fevral oyida Kasaba uyushmalari federatsiyasi tasarrufidagi 19 ta sanatoriylarda oʻn kun davomida 421 nafar tuman (shahar) xalq taʼlimi boʻlimi mudirlari, metodistlari, umumtaʼlim muassasalari direktorlari salomatliklarini mustahkamladilar.
Jumladan, oshqozon-ichak kasalliklari, ortiqcha tana vaznining oshishi (metobolik sindrom), qandli diabet, oshqozon osti bezi kasalliklari, oʻt qopi, oshqozon yarasi, asab tizimi, yurak qon tomir hamda jigar kasalliklarini davolash va profilaktika qilish boʻyicha muolajalar oldilar.
Shuningdek, kasaba uyushmalari federatsiyasi hududiy boʻlimlari va sanatoriy maʼmuriyati tomonidan sanatoriyda dam olayotgan xodimlarni muolajadan boʻsh vaqtlarida madaniy hordiq chiqarishi uchun ham shart-sharoitlar yaratildi.

In accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan "On measures to develop education and science in the new period of development of Uzbekistan", in 2021 a group of employees of the public education system will have a rest in sanatoriums.
In February of this year, 42 heads of district (city) public education departments, methodologists, and directors of general education institutions improved their health for ten days in 19 sanatoriums under the auspices of the Federation of Trade Unions.
photo2021-02-1316-06-17.jpg
In particular, they received treatment for the treatment and prevention of gastrointestinal diseases, overweight (metabolic syndrome), diabetes, pancreatic diseases, gallbladder, ulcers, nervous system, cardiovascular and liver diseases.
In addition, the regional branches of the Federation of Trade Unions and the administration of the sanatorium have created conditions for the employees of the sanatorium to have a cultural holiday in their free time.