Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Xalq taʼlimi xodimlarini uzluksiz kasbiy rivojlantirish tizimini joriy qilish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi qarori loyihasi regulation.gov.uz saytida muhokama uchun eʼlon qilindi.
Mazkur qarordan koʻzlangan asosiy maqsad xalq taʼlimi xodimlarining kasbiy mahorati va faoliyat samaradorligini muntazam oshirib borish uchun zarur shart-sharoitlarni yaratish, malaka oshirish tizimini “hayot davomida oʻqish” tamoyili asosida takomillashtirishdan iborat.
Loyihaga koʻra xalq taʼlimi xodimlarini qayta tayyorlash va malakasini oshirish jarayoniga taʼlimning kredit-modul tizimini joriy qilishni nazarda tutuvchi “Xalq taʼlimi xodimlarining uzluksiz kasbiy rivojlanishi toʻgʻrisida”gi nizomni tasdiqlash belgilangan.
Shuningdek, xalq taʼlimi xodimlarini uzluksiz kasbiy rivojlantirish tizimining tuzilmasi, xalq taʼlimi xodimlarining uzluksiz kasbiy rivojlanishi toʻgʻrisida nizom, xalq taʼlimi xodimlarining malakasini oshirish bilan bogʻliq xarajatlarini Davlat byudjeti hisobidan qoplab berish va Reyestrini yuritish tartibini tasdiqlash koʻzda tutilgan.
Qaror loyihasining qabul qilinishi xalq taʼlimi xodimlarining uzluksiz kasbiy rivojlanishi tizimini yoʻlga qoʻyish, ularning “hayot davomida oʻqish” tamoyili asosida doimiy ravishda oʻz kasb saviyalarini takomillashtirib borish va sohada sogʻlom raqobat muhitini yaratish imkoniyatini beradi.
Mazkur qaror loyihasining toʻliq matni bilan regulation.gov.uz muhokamalar portali orqali tanishishingiz hamda ular yuzasidan oʻz taklif va mulohazalaringizni bildirishingiz mumkin.

A SYSTEM OF CONTINUOUS PROFESSIONAL DEVELOPMENT OF PUBLIC EDUCATION WORKERS WILL BE INTRODUCED
The draft resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan "On measures to introduce a system of continuous professional development of public educators" was published for discussion on the website regulation.gov.uz.
The main purpose of this decision is to create the necessary conditions for continuous improvement of professional skills and efficiency of public educators, to improve the system of professional development on the basis of "lifelong learning".
The draft provides for the approval of the Regulation "On continuous professional development of public educators", which provides for the introduction of a credit-modular system of education in the process of retraining and advanced training of public educators.
It is also envisaged to approve the structure of the system of continuous professional development of public educators, the Regulation on continuous professional development of public educators, the procedure for reimbursing the costs of training of public educators from the state budget and maintaining the Register.
Adoption of the draft resolution will allow to establish a system of continuous professional development of public educators, to constantly improve their professional skills on the basis of the principle of "lifelong learning" and to create a healthy competitive environment in the field.
You can get acquainted with the full text of the draft resolution on the discussion portal regulation.gov.uz and express your suggestions and comments on them.