Xalq taʼlimi vazirligi hamda Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Taʼlim sifatini nazorat qilish davlat inspeksiyasi Taʼlim muassasalarida pensiya yoshida boʻlgan pedagog kadrlarning malaka toifalari va lavozimlari saqlab qolinishi, shuningdek, ularning malaka toifalari va lavozimlariga mos ravishda oylik ish haqi toʻlovlarini amalga oshirilishi boʻyicha yuzaga kelayotgan tushunmovchiliklarga aniqlik kiritish maqsadida barcha hududiy boshqarmalarga koʻrsatma berdi.
Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 13-maydagi 392-son qarori (kuchga kirish sanasi 2019-yil 14-may) bilan tasdiqlangan “Maktabgacha, umumiy oʻrta, oʻrta maxsus, kasb-hunar va maktabdan tashqari davlat taʼlim muassasalari pedagog kadrlarini attestatsiyadan oʻtkazish tartibi toʻgʻrisida”gi nizomning 7-bandida attestatsiya sertifikati muddati tugamagan pensiya yoshida boʻlgan pedagog kadrlarning mavjud malaka toifalari va lavozimlari taʼlim muassasalarida ishlagan davrida saqlanib qolinishi belgilangan.
Shuningdek, mazkur Nizomning 79-bandiga koʻra pedagog kadrlarning bazaviy tarif stavkalari miqdori, ularning malaka toifasi yoki lavozimi sertifikat asosida belgilanadi.
Yuqoridagilardan kelib chiqqan holda, ushbu Qaror kuchga kirgan sanada, yaʼni 2019-yil 14-may sanasida, attestatsiya sertifikati muddati tugamagan pensiya yoshida boʻlgan pedagog kadrlarning mavjud malaka toifalari saqlanib qolinadi (agar pensiya yoshida boʻlgan pedagog kadrlar keyinchalik attestatsiyaga oʻz xohishiga koʻra jalb etilib, malaka toifasi oʻzgarmagan boʻlsa) hamda malaka toifasiga mos ravishda ish haqi toʻlovlari amalga oshiriladi.
Shuningdek, mazkur Qaror kuchga kirgan vaqtgacha, yaʼni 2019-yil 14-may sanasigacha, malaka toifa sertifikati amal qilish muddati tugagan pensiya yoshida boʻlgan pedagog kadrlar attestatsiyaga oxirgi malaka toifasi boʻyicha jalb etiladi hamda mazkur Nizomning 80-bandiga asosan attestatsiyadan oʻtgunga qadar ularga mutaxassis, oliy yoki oʻrta maxsus, kasb-hunar maʼlumotli oʻqituvchi lavozimi boʻyicha haq toʻlanadi.

OFFICIAL INFORMATION ON THE MAINTENANCE OF EXISTING CATEGORIES OF TEACHING PERSONNEL AT THE RETIREMENT AGE AND THE PAYMENT OF SALARIES IN ACCORDANCE WITH IT
12 february 2021 year
The Ministry of Public Education and the State Inspectorate for Quality Control in Education under the Cabinet of Ministers instructed the regional administrations.
Approved by the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan No. 392 of May 13, 2019 (effective date of May 14, 2019) Paragraph 7 of the Regulation "On" provides that the existing qualification categories and positions of teachers of retirement age, whose certification certificate has not expired, will be retained during their employment in educational institutions.
Also, in accordance with paragraph 79 of this Regulation, the amount of the basic tariff rates for teachers, their qualification category or position is determined on the basis of a certificate.
Based on the above, on the date of entry into force of this Resolution, ie on May 14, 2019, the existing qualification categories of teachers of retirement age whose certification certificate has not expired will be retained (if teachers of retirement age are involved in the certification at their own discretion). if the category has not changed) and the salary is paid in accordance with the qualification category.
Also, until the entry into force of this Resolution, ie until May 14, 2019, teachers of retirement age whose qualification category has expired will be involved in the attestation in the last qualification category and until they are certified in accordance with paragraph 80 of this Regulation. or a teacher with a secondary special, vocational education.