Xalq ta’limi vazirligi AQSH Xalqaro taraqqiyot agentligi (USAID) bilan hamkorlikda maktab o‘quvchilari uchun sinflar va fanlar bo‘yicha o‘zlashtirishning yangi standartlarini joriy etmoqda. Mazkur standartlar vazirlikka xar bir sinf kesimida o‘quvchilar bilimini aniqlash, sohada o‘quv dasturlari, darsliklar va o‘qituvchilar uchun qo‘llanmalarni ishlab chiqish imkonini beradi. Bu esa tanqidiy fikrlash, muammolarni hal qilish va amaliy ko‘nikmalarga ega bo‘lgan maktab bitiruvchilarini yetishtirib beradigan sifatli ta’lim tizimini yaratishning fundamental asoslaridan biridir.
Joriy yilning 14 yanvaridan 1 fevraliga qadar ta’lim sohasining 60 dan ortiq mutaxassislari USAID tomonidan moliyalashtirilgan Xalq ta’limi vazirligi bilan hamkorlikda tashkil etilayotgan «O‘zbekistonda barkamollik uchun ta’lim dasturi» ta’lim standartlarini taqriz qilish bo‘yicha seminarda ishtirok etadi. Seminarning maqsadi vazirlik xodimlarini ona tili va matematika fanlaridan (1-4 sinflar uchun) hamda informatika va axborot texnologiyalari fanidan (1-11 sinflar uchun) ta’lim standartlarining loyihasini taqriz qilishga tayyorlashdan iborat.
«Ushbu seminar xodimlarimizning ona tili, matematika va informatika va axborot texnologiyalari fanlaridan ta’lim standartlari loyihalarini puxta taqriz qilish bo‘yicha malakasini oshiradi. Aniq standartlar asosida o‘qitish va bilim olish yuqori sifatli ta’lim standartlari asosini tashkil etadi hamda o‘quvchilarning bilim olishdagi natijalarini yanada yaxshilaydi», — deydi Xalq ta’limi vazirligining Respublika ta’lim markazi direktori Shuhrat Sattorov.
Xalq ta’limi vazirligi umumiy o‘rta ta’lim tizimini tizimli va kompleks isloh qilishning ulkan dasturini amalga oshirishni o‘z oldiga maqsad qilib qo‘ygan. USAID vazirlikni islohotlarni amalga oshirishda qo‘llab-quvvatlash uchun 2019 yilning dekabr oyida to‘rt yillik «O‘zbekistonda barkamollik uchun ta’lim dasturi»ning ijrosini boshladi. Dastur AQSHning Research Triangle Institute (RTI) va uning hamkorlari bo‘lgan Florida davlat universiteti va Mississippi davlat universiteti tomonidan amalga oshiriladi.

The Department of Public Education, in partnership with the United States Agency for International Development (USAID), is introducing new classroom and subject-based learning standards for schoolchildren. These standards allow the ministry to determine the knowledge of students in each class, to develop curricula, textbooks and manuals for teachers in the field. This is one of the fundamental foundations for creating a quality education system that cultivates school graduates with critical thinking, problem solving and practical skills.
From January 14 to February 1, more than 60 education professionals will participate in a USAID-funded workshop on “Education for Harmony in Uzbekistan” organized by the Ministry of Public Education. The purpose of the seminar is to prepare the staff of the Ministry to review the draft educational standards in the native language and mathematics (for grades 1-4) and computer science and information technology (for grades 1-11).
“This seminar will improve the skills of our staff to thoroughly review the draft educational standards in the native language, mathematics and computer science and information technology. Teaching and learning on the basis of clear standards is the basis of high quality education standards and further improves the learning outcomes of students, ”said Shukhrat Sattorov, director of the Republican Education Center of the Ministry of Public Education.
The Ministry of Public Education has set itself the goal of implementing a large-scale program of systematic and comprehensive reform of the general secondary education system. In December 2019, USAID launched the four-year Integrity Education Program in Uzbekistan to support the ministry in its reforms. The program is implemented by the U.S. Research Triangle Institute (RTI) and its partners, Florida State University and Mississippi State University.