UMUMTA’LIM MAKTABLARIDA QISHKI TA’TIL KUNLARIDAN SAMARALI FOYDALANISH, FAN O‘QITUVCHILARI O‘Z USTIDA ISHLASHLARI VA KASBIY MAHORATLARINI OSHIRISHLARINI TASHKIL ETISH MAQSADIDA XALQ TA’LIMI VAZIRLIGI TOMONIDAN MAXSUS DASTUR ISHLAB CHIQILDI.
4-yanvar 2021-yil
Mazkur dastur asosida fan o‘qituvchilari 2021 yilning 4-9 yanvar kunlari davomida o‘zi faoliyat ko‘rsatayotgan maktablarda o‘zining kasbiy mahoratini oshirish uchun quyidagi ishlar bilan shug‘ullanishlari tavsiya etiladi:
✅ ish tajribasi ommalashgan, izlanuvchan, tashabbuskor va ijodkor o‘qituvchilarning zamonaviy dars o‘tish usullari bilan tanishadi, iqtidorli va o‘zlashtirishi qiyin bo‘lgan o‘quvchilar bilan ishlash usullarini ustoz-shogird an’analariga muvofiq tajribali ustozlardan o‘rganadi;
✅ malaka oshirish kursida o‘rgangan yangiliklarini o‘quv jarayonida qo‘llash, murakkab mavzularni osonroq tushuntirish yo‘llari, fanga oid turli xil didaktik qurollarni ishlab chiqishni boshqa fan o‘qituvchilar bilan muhokama qiladi;
✅ chet tili (ingliz tili)ni o‘rganish bo‘yicha xorijlik mutaxassislar tomonidan tayyorlangan elementar bosqich (basic English) bo‘yicha darslarni tomosha qilib, chet tillar bo‘yicha savodxonligini oshiradi;
✅ o‘z fani yo‘nalishi bo‘yicha o‘quv rejalar, dasturlar, darsliklardagi o‘zgarishlarni o‘rganib chiqadi, tizimga doir me’yoriy, metodik hujjatlar va ulardagi imtiyozlar bilan tanishadi;
✅ «Kundalik» elektron jurnal va elektron kundalik tizimi bilan tanishish maqsadida «Kundalik» jamoasi tomonidan tayyorlangan roliklarni, xalqaro tadqiqotlar (PISA, PIRLS, TIMSS) bo‘yicha darslar, «Ta’lim texnologiyasi», «Tarbiya» fani bo‘yicha videodarslarni tomosha qiladi;
✅ ta’limga oid onlayn-resurslarda yangilik va videodarslar bilan tanishadi, o‘z fani bo‘yicha qo‘shimcha ma’lumotlar to‘playdi, zamonaviy pedagogik texnologiyalar, o‘qitish metodlarini izlab topadi.
✅ 2020-2021 o‘quv yilining 3-choragi davomida taqvim-mavzu rejalari asosida o‘tadigan darslariga tayyorgarlik ko‘radi, mavzularga oid qo‘shimcha materiallar to‘playdi, taqdimotlar tayyorlaydi.
Ma’lumot uchun:
O‘qituvchilarning kasbiy mahoratlarini rivojlantirishga qaratilgan videodarslar 4-9 yanvar kunlari soat 14:00dan boshlab «Onlayn maktab» ruknidagi televizion darslar berib boriladigan telekanallarda o‘zbek va rus tillarida efirga uzatiladi. Efirga berish jadvali Xalq ta’limi vazirligi tomonidan har kuni «onlayn maktab» telegram kanalida berib boriladi.

Under this program, science teachers are encouraged to:
✅ Get acquainted with modern teaching methods of popular, inquisitive, enterprising and creative teachers, learn how to work with gifted and difficult students from experienced teachers in accordance with the traditions of teachers and students;
✅ discusses with other science teachers the application of innovations learned in the refresher course in the teaching process, easier ways to explain complex topics, the development of various didactic tools related to science;
✅ Improves foreign language literacy by watching lessons on basic English, prepared by foreign experts in the study of foreign languages (English);
✅ examines changes in curricula, programs, textbooks in their field, gets acquainted with the normative, methodological documents of the system and their benefits;
✅ In order to get acquainted with the electronic journal "Diary" and the electronic diary system, videos prepared by the team "Diary", lessons on international research (PISA, PIRLS, TIMSS), video lessons on "Educational Technology", "Education" watches;
✅ Get acquainted with news and video lessons on online educational resources, collect additional information on their subject, find modern pedagogical technologies, teaching methods.
✅ Prepares for lessons based on the calendar-theme plans for the 3rd quarter of the 2020-2021 academic year, collects additional materials on the topics, prepares presentations.
For information:
Video lessons aimed at developing teachers' professional skills will be broadcast in Uzbek and Russian on January 4-9 at 14:00 on TV channels in the "Online School" section. The broadcast schedule is provided daily by the Ministry of Public Education on the online school telegram channel.